Strona główna » Polskie perełki architektoniczne

Polskie perełki architektoniczne

  • by

Polska jest krajem szczególnie bogatym w zabytki architektoniczne. Jednym z ich rodzajów są zamki. Wybierając się na wycieczkę do praktycznie każdego znanego miasta w naszym kraju możemy odwiedzić jeden z wielkich gmachów. Pod tym względem Polska jest krajem pełnym możliwości turystycznych, a planując wakacje w mieście, szkoda byłoby nie wykorzystać potencjału, jaki kryją za sobą zabytkowe mury. Różne regiony naszego kraju kryją wiele ciekawych miejsc, spełniających niegdyś funkcję obronną, a aktualnie są prężnie działającą siłą napędową polskiej turystyki. Uważam, że wszystkie te zamki zasługują na uwagę, ale w tym artykule omówię trzy najważniejsze obiekty.

Zamek Królewski w Warszawie

Ten zabytek jest kwitnącym miejscem w stolicy naszego kraju. Turystyka regionu jest skoncentrowana wokół tego wielkiego gmachu. Będąc w Warszawie, szczególnie z rodziną, jest to obowiązkowy element każdej wycieczki. W zamku przygotowane są wystawy, także interaktywne, które będą atrakcją również dla najmłodszych. Po zwiedzaniu zamku królewskiego warto udać się do centrum Hewelianum, które szczególnie zainteresuje dzieci głodne wiedzy naukowej. Mogą tam one połączyć naukę z zabawą, przez co nawet nie zauważą, kiedy na zwiedzaniu tych atrakcji upłynie im cały dzień. Po tak intensywnej wycieczce warto wybrać się na pożywny posiłek, który możemy zjeść w jednej z restauracji na warszawskiej starówce, ponieważ turystyka gastronomiczna jest tam na równie wysokim poziomie, co wcześniejsze atrakcje.

Zamek w Lublinie

Zamek znajdujący się w Lublinie jest pięknym, choć nie tak popularnym miejscem jak zamek w stolicy. Warto jednak wybrać się do tego pięknego miasta i zakosztować jego uroków. Jednym z nich niewątpliwie będzie właśnie zwiedzenie muzeum narodowego, którego siedziba znajduje się w zamku królewskim. Jego historia jest bardzo bogata, bo sięga aż do XII wieku, a sam gmach był przez ten czas wielokrotnie przebudowywany i restaurowany podczas stacjonowania w nim kolejnych monarchów. Na przełomie XIX i XX wieku znajdowało się tam więzienie, co było skrupulatnie ukrywane przez wiele lat. Po zwiedzeniu części muzealnej warto wybrać się na wieżę, na którą prowadzą wysokie, kręte schody. Widok, który zastaniemy u góry wynagradza nam jednak wszystkie trudy. Rozciąga się stamtąd przepiękna panorama Lublina, dzięki czemu możemy podziwiać zabytkowe stare miasto.

Zamek na Wawelu

Bezsprzecznym znakiem rozpoznawczym polskiej kultury jest zamek na krakowskim Wawelu. Ta perełka architektoniczna co roku przyciąga turystów z całego świata, którzy zachwycają się pięknem tych zabytkowych murów. Powierzchnia zamku zajmuje aż siedem tysięcy metrów kwadratowych i obejmuje siedemdziesiąt jeden pomieszczeń. Stary zamek obronno-rezydencyjny jest aktualnie przekształcony w ciekawe, wielojęzyczne muzeum, które umożliwia zwiedzanie go wielu turystom jednocześnie. Po zobaczeniu wnętrza gmachu warto wybrać się na taras, z którego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę. Turystyka rozciąga przed nami szereg możliwości w tej dawnej stolicy polski.