Wielu rodziców zastanawia się, jak zacieśnić więzy rodzinne i budować prawidłowe relacje między jej członkami. Prostym, a często niedocenianym sposobem jest wycieczka z dziećmi, podczas której rodzina poświęca swój czas wyłącznie wspólnej rozrywce. Na tym etapie pojawia się jednak pytanie – jak zaplanować wycieczkę, aby jej program był atrakcyjny dla każdego i aby wnosiła ona do życia pociech wartościowe treści? Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak uporać się z tym nie lada problemem.
Wspólne planowanie
Prostym sposobem na sprawienie, żeby dzieci były zadowolone z wyjazdu, jest zaangażowanie ich w tworzenie go. Pociechy, które mają poczucie mocy sprawczej swoich decyzji czują się dojrzale, a do planowania wyjazdu podchodzą z wielkim zaangażowaniem. Ponadto, będą pozytywniej nastawione na różne elementy wyjazdu, jeżeli będą wiedziały, które i dlaczego następują po sobie. Dodatkowym wielkim atutem takich działań rodzica będzie to, że dzieci od małego uczą się pracy zespołowej, konieczności uszanowania czyjegoś zdania i aktywnego szukania złotego środka tam, gdzie te opinie się różnią. Rozwija to ich empatię i poszerza patrzenie na otaczający je świat.
Nie bój się zabytków!
Zwiedzanie zabytkowych zamków, kościołów i muzeów z dziećmi może wydawać się nietrafione i sprawić, że dziecko zanudzi się na takiej wycieczce. Nic bardziej mylnego! Aktualnie ośrodki kultury mają bardzo rozwiniętą ofertę, która jest dostosowana do różnego typu odbiorcy – również do tego najmłodszego. Coraz częściej wystawy są interaktywne, przez co dziecko zafascynowane technologicznym światem mimochodem zainteresuje się także treścią merytoryczną. Ważne jest, aby dobierać rodzaje obiektów i wystaw do zainteresować dziecka – takich jak militaria, malarstwo czy astronomia. Zawsze warto słuchać dziecka i jego potrzeb, ponieważ często rodzice zaślepieni chęcią nauczenia dziecka wielu rzeczy nie zauważają, że kryje ono w sobie potencjał z konkretnej dziedziny.
Wybieraj aktywny wypoczynek
Ruch dla dzieci jest szczególnie ważny i aktywizujący je. Dodatkowo, kiedy rodzina wybiera aktywny sposób spędzania wolnego czasu, buduje to w pociechach dobre nawyki, które w przyszłym życiu będą rzutować na ich sprawność i zdrowie. Warto wykorzystać to, że dzieci lubią się ruszać do poznawania nowych miejsc – wycieczka rowerowa będzie atrakcyjniejszą formą poznawania niż zwiedzanie z przewodnikiem. Daje to możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc, a sama wycieczka jest bardziej dynamiczna i nie pozostawia czasu na znudzenie się najmłodszych jej uczestników. Ciekawym miejscem może być też wielkopowierzchniowe zoo, w którym możemy spacerować przez cały dzień, a ciekawość zobaczenia interesujących zwierząt będzie nas napędzała do aktywnego chodzenia.
Mam nadzieję, że te porady pokazały, że zaplanowanie wspólnej wycieczki, która będzie jednocześnie ciekawa i edukacyjna nie jest niemożliwe – wręcz przeciwnie, przy odrobinie zaangażowania można przeżyć przyjemny wyjazd, który cała rodzina będzie wspominać długi czas.