Strona główna » W zdrowym ciele zdrowy duch!

W zdrowym ciele zdrowy duch!

  • by

Najnowsze dane o poziomie sprawności naszego społeczeństwa są zatrważające. Wynika z nich spadek ogólnej formy, a co za tym idzie złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Brak ruchu prowadzi do wielu groźnych chorób, które mogą skończyć się niepełnosprawnością lub nawet śmiercią. Ze strony psychologicznej, u osób otyłych i nieruszających się zauważa się spadek zadowolenia z życia, a nawet groźne zaburzenia psychiczne, jak depresja.

Najlepszy i darmowy lekarz

Jak wielu z Was pewnie się domyśla, znajdzie się tu ruch. Jest to pojęcie bardzo szerokie, dające nam duże pole do manewru. Może to być konkretny sport zespołowy, jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Jeżeli lepiej czujemy się w ruchu indywidualnym, z powodzeniem można uprawiać takie dyscypliny jak kolarstwo, bieganie czy podnoszenie ciężarów. Co w tym najważniejsze, nie musisz być profesjonalistą, ani nawet dobrym zawodnikiem, aby zacząć angażować się w te dyscypliny. Najważniejsza jest chęć, ponieważ nikt nie urodził się w niczym dobry. Sporty mają tę zaletę, że jeżeli się w nie zaangażujemy, chęć rozwoju będzie napędzać nas do działania, dzięki czemu ruch stanie się naturalnym elementem naszego życia

Aktywność spontaniczna

Jest to rodzaj aktywności, który wykonujemy poza aktywnością treningową. Wliczają się w nią ilość kroków, którą wykonujemy, gestykulacja, czy prace domowe – wszystko, co zmusza nasz organizm do ruchu. Jest to niedoceniany element zdrowego trybu życia, który przez cały dzień może przynieść nawet większą ilość spalonych kalorii – a co za tym idzie utraty masy ciała – niż zaplanowany trening. Warto postawić więc na aktywny wypoczynek – zamiast niedzielnej drzemki wybrać się na spacer, a wolne popołudnie zamiast na oglądanie serialu poświęcić na gruntowne porządki w domu – przyniesie nam to podwójne korzyści.

Odpowiednia dieta

Dbając o ruch w ciągu dnia nie można zapominać o odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diecie, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nasze zdrowie zależy w dużej mierze od tego, co ląduje na naszym talerzu, a powinny to być przede wszystkim świeże( lub delikatnie obrobione) warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste czy warzywa strączkowe. Powinniśmy znacznie ograniczyć spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych, a sięgając po te składniki wybierać chude odpowiedniki, uzupełniając zapotrzebowanie na tłuszcz produktami roślinnymi takimi jak orzechy, oliwa czy awokado. Ponadto, jeżeli chcemy zmienić swoją masę ciała powinniśmy poświęcić czas na wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego i w zależności od swojego celu dodać lub odjąć od niego odpowiednią ilość kalorii. Warto też pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Sen

Wypoczynek i sen jest niewątpliwie najlepszym suplementem, jaki możemy podać naszemu organizmowi. Odpowiednie wysypianie się sprawia, że mamy energię na nasze działania, a co za tym idzie jesteśmy bardziej wydajni w pracy, szkole czy na treningach. Mamy też mniejszą ochotę na podjadanie niezdrowych rzeczy, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na nasze ciało.