Makijaż towarzyszył ludziom od tysiącleci. Jego znaczenie przez wieki zmieniało się, przybierając wiele funkcji. Noszony przez wiele lat przez różne płcie i grupy społeczne ostatecznie przybrał formę estetyczną i jest wykorzystywany głównie przez kobiety. Wiele osób nie wyobraża sobie uczestniczenia w życiu społecznym bez wcześniejszego pomalowania swojej twarzy – daje to im poczucie bezpieczeństwa, komfortu, pewności siebie i pozwala wyrazić własną osobowość w przypadku bardziej ekstrawaganckich form nakładania kosmetyków. Różne typy make-upu mogą być realizowane w zależności od okazji, charakteru i celu osoby go noszącej.
Styl codzienny
Z reguły nie jest on wyszukany. Nakładany najczęściej rano, przed pracą lub szkołą ma za zadanie być szybki i naturalny. Zdecydowana większość osób przez taki sposób malowania się chce podkreślić swoją naturalną urodę i nie skupiać na sobie większej uwagi. Taki typ malowania się powinien spychać sam makijaż na drugi plan, tak, aby można było się skupić na wyzwaniach dnia codziennego. Przy takim malowaniu się dominują neutralne kolory – brązy, szarości, a całość często podkreślona jest lekką czernią. Najczęściej skupiamy się na tym, aby podkreślić zarys twarzy – brwi, rzęsy i kontur ust.
Charakteryzacja
charakteryzacja jest specyficzną formą sztuki, którą wykorzystujemy, kiedy chcemy na jakiś czas pobyć kimś innym – wcielić się w postać innego człowieka czy fikcyjnego bohatera. Charakteryzacja szczególnie w ostatnim czasie zdobywa popularność, ponieważ ludzie są coraz bardziej otwarci na taką formę rozrywki. Naturalnie, charakteryzację wykorzystuje się również w sztuce – zaczynając na malarstwie, a kończąc na wcielaniu się aktorów w odgrywane role.
Sztuka czy rzemiosło?
Coraz częściej pojawiają się głosy, które zmuszają nad do refleksji nad określeniem tego zawodu. Na pierwszy rzut oka zwykły pracownik branży beauty, który jednak potrafi tworzyć na twarzach swoich klientów dzieła sztuki – niezależnie od tego, czy jest to makijaż wieczorowy, czy zaawansowana charakteryzacja. Dodatkowo, praca takiego artysty jest utrudniona w porównaniu do innych dziedzin, które działają na martwych materiałach. Skóra ludzka żyje i pracuje, dlatego zadanie takiej osoby jest rozszerzone o uwzględnienie w swojej pracy takich aspektów.
Drobna pomoc czy okrutne kłamstwo?
Bardzo często słyszy się o tym, że makijaż używany przez kobiety jest zakłamaniem rzeczywistości. Zdarza się, że osoba, która zmyje kosmetyki ze swojej twarzy,nie jest w najmniejszym stopniu podobna do siebie sprzed piętnastu minut. Z tego względu pojawiają się głosy oburzenia osób, które zdają się być urażone tym, że osoby używające kosmetyków okłamują społeczeństwo. Z kolei przeciwna strona barykady utrzymuje to, że malowanie się pomaga im w odczuwaniu pewności siebie, a kosmetyki wykorzystują jedynie do podkreślenia własnej urody. Myślę, że ta kwestia jest bardzo indywidualna i o ile nikt swoim wyglądem nie krzywdzi drugiego człowieka, powinien mieć prawo do wyrażania w siebie w sposób taki, jaki mu się zamarzy.