Strona główna » Biurko z płyty meblowej

Biurko z płyty meblowej

  • by

Lite drewno oferuje całą masę zalet znajdujących zastosowanie w produkcji mebli, jednak przez ich jedną wielką wadę – koszt, często zastępują je inne materiały, na przykład płyta MDF lub płyta meblowa. Drewno, co prawda, zapewnia wyjątkowo atrakcyjny i solidny wygląd mebla, oferuje także niezrównaną trwałość, jednak wyposażenie całego budynku (na przykład open space w biurze) w drewniane meble biurowe – biurka, może znaleźć się po prostu poza budżetem wielu firm.

Dlatego producenci mebli bardzo często starają się obniżać całkowity koszt swoich produktów, używając płyt meblowych do budowy podkładów, szuflad i sekcji boazerii, które nie są stale widoczne. Materiały te bez większego problemu mogą być również wykorzystywane do tworzenia całych mebli, a to czyni je opcją wartą zbadania.

Zarówno płyta MDF jak i płyta meblowa są znane jako materiały kompozytowe, które tworzone są w fabryce przy użyciu różnych metod prasowania. Różne techniki pozwalają stworzyć płyty, które będą różnić się między sobą zarówno grubością, jak i gęstością. Dużą zaletą takiego wyboru jest fakt, że te alternatywy drewna są znacznie tańsze i mogą być tworzone z poziomem spójności, jeśli chodzi o gęstość i jednolitość nie występującą w naturze.

Płyta meblowa jest stosunkowo tania, a do tego uważa się ją za lżejszą i nieco słabszą niż inne opcje (w tym lite drewno naturalne). Jej proces produkcji poprawił się przez ostatnie lata i firmy zaczęły oferować różne gatunki płyt tego typu. Przykładowo, można kupić obecnie płytę meblową o gęstości, która wykorzystuje mniejsze cząstki bliżej powierzchni w celu zwiększenia wytrzymałości.

Produkcja płyty meblowej wymaga również więcej czynności niż na przykład dzieje się w przypadku płyty MDF. Okazuje się bowiem, że maszyny muszą posortować różne rozmiary wiórów drewnianych, a następnie upewnić się, że są one prawidłowo rozmieszczone. Poza tym, w takiej produkcji stosuje się różne mieszanki chemiczne w zależności od właściwości, jakimi ma wyróżniać się produkt końcowy.

Płyta meblowa może posiadać bowiem wiele właściwości. Na przykład może być odporna między innymi na wodę, ogień i owady. Nadaje się jej odporność przeprowadzając takie procesy, jak utwardzenie i związanie wszystkich niezbędnych klejów poprzez zastosowanie tak zwanego prasowania na zimno, a nie na gorąco.