Strona główna » Co to jest żywa skała?

Co to jest żywa skała?

To błędne przekonanie, że żywa skała jest żywa. To, co sprawia, że ​​jest „żywe”, to wiele form mikro- i makroskopowych organizmów morskich, które żyją na niej i w jej wnętrzu. Sama skała składa się jedynie ze szkieletów z węglanu wapnia dawno wymarłych koralowców lub innych organizmów wapiennych.

Rodzaje żywej skały

Istnieją różne rodzaje żywej skały . W artykule J. Charlesa Delbeeka „Your First Reef Aquarium”, opublikowanym w Aquarium USA w 1994 roku, sekcja Live Rock odnosi się do „żywej skały” zasadniczo jako kawałków koralowca lub skały koralowej spoza rafy. Koral odłamał się i opadł na dno, pokrywając się inkrustowanymi organizmami, takimi jak glony koralowe i gąbki. Delbeek odnosi się do „skały przybrzeżnej” jako skały z wnętrza rafy, która ma tendencję do zagęszczania się i jest pokryta makroalgami, małżami, małżami, krabami, krewetkami i innymi niechcianymi organizmami. W opinii Delbeeka skała rafowa jest znacznie bardziej pożądana niż skała przybrzeżna, ponieważ krąży szybciej i znacznie szybciej stabilizuje zbiornik.
Jest też martwa podstawa skalna, co oznacza, że ​​nie ma na niej żywej narośli. Skała jest pozbawiona życia zewnętrznego, które prawdopodobnie nie zobaczy zbyt wiele światła, więc możesz umieścić na niej inne formy bardziej zaawansowanej żywej skały i koralowców, aby zbudować bazę systemu raf, gdy twój zbiornik się uspokoi i podstawa zostanie usunięta. posiewane lub utwardzone. Rozpoczęcie zbiornika rafowego przy użyciu zasadzonej żywej skały jako środkowych kamieni akwarium nie jest złym pomysłem. Po ustaleniu podstawy, możesz zacząć powoli dodawać bardziej zaawansowane rodzaje żywej skały.
Niektóre opisy żywego żywej skały sprzedawanego przez dostawców mogą być mylące. Na przykład dostawcy żywej skały opisują swoją żywą skałę Pacyfiku jako „w rzeczywistości fragmenty szkieletów koralowców, które oderwały się od raf podczas sztormów. Gruz ten spływa w kierunku brzegu, gdzie jest gromadzony w płytkiej wodzie”. Nie jest więc jasne, czy jest to lżejszy rodzaj skały „rafowej”, czy cięższy rodzaj skały „przybrzeżnej”.

Cel żywej skały

Staje się główną biologiczną bazą nitryfikacyjną lub biologicznym filtrem akwarium morskiego, jednocześnie poprawiając wygląd akwarium i zapewniając schronienie mieszkańcom.

„Użycie żywej skały natychmiast wprowadza do akwarium liczne glony, bakterie i małe bezkręgowce, które przyczyniają się do ogólnej jakości wody w akwarium” – pisze Delbeek. „Ta skała ma tyle samo, jeśli nie więcej, powierzchni dla bakterii, co filtr ściekowy. Ponieważ żywa skała w akwarium zawiera różne rodzaje bakterii, glonów i koralowców, produkty odpadowe, takie jak amoniak, azotany i fosforany mogą kilka losów. Amoniak, azotany i fosforany są łatwo asymilowane przez algi i koralowce fotosyntetyczne rosnące na i w skale. Amoniak może również szybko zostać przekształcony w azotan przez bakterie na i w skale. Ten azotan może zostać wchłonięty przez glony i koralowce lub bakterie mogą go denitryfikować w pobliżu bakterii produkujących azotany”.
Bez względu na to, jakiego rodzaju żywej skały wybierzesz, jak być może wiesz, podstawa filtra biologicznego musi pracować i ustawiać się, aby Twoje akwarium działało prawidłowo. Dotyczy to również utwardzania żywej skały.